Главная » Статьи » 8 клас

Урок-семінар

Тема: Азовське море.

Мета: розвивати в учнів здібності  самостійної діяльності при вирішені проблемних питань щодо раціонального використання та охорони природи природних комплексів України.

Обладнання: фізична карта України, атласи, картки із завданнями.

                                        Хід уроку.

1.Постановка проблеми.Виступ ведучого.

    Азовське море за біологічною продуктивністю (кількістю тонн морепродуктів, яка припадає на одиницю площі) ще зовсім недавно було на першому місці серед усіх морів світу. Проте в останні десятиріччя маса планктону у морі зменшилася майже на третину, що призвело до значного зниження його рибопродуктивності.

Схема на дошці.

2.Робота в групах.

Картка 1.

     Азовське море омиває територію України з півдня. Це найменше море Світового океану. Його площа 39,1 тис. кв. км, об'єм - 320 куб. км, довжина берегової лінії 2686 км. Азовське море сполучається з Чорним морем Керченською протокою, довжина якої близько 42 км, а ширина коливається від 4 до 45 км при глибині не більше 7 м.Береги Азовського моря низовинні. Берегова лінія хоч і має плавні вигини, але порізана численними затоками.

До недавнього часу Азовське море, дрібне (максимальна глибина близько 14 метрів) і швидко прогрівається, з улову риби на одиницю площі займало перше місце в світі серед всіх морських водойм. Тут ловилися білуга, осетер, севрюга, камбала-калкан, камбала-глоса, чорноморський оселедець, барабуля, кефаль, хамса, тюлька і безліч видів бичка. Висока продуктивність моря пояснювалася швидким відтворення рибних запасів, великою кількістю нерестовищ , низькою солоністю (близько 8 проміле) і великим припливом

чистої прісної води. У 1936 році вилов риби в Азовському морі склав 275, 5 тисячі тонн, на початку 60-х років минулого століття цей показник зріс до 760 тисяч тонн. З тих пір обсяг улову щорічно знижувався приблизно на 16,6 тисячі тонн, і в даний час цифри середини минулого століття здаються фантастикою.

Користуючись картами атласу, визначте географічне положення Азовського моря. Які причини забезпечували високу продуктивність моря?

Картка 2.

    В останні десятиріччя маса планктону в Азовському морі зменшилася майже на третину, що призвело до значного зниження його рибопродуктивності. Це сталося внаслідок збільшення стоків неочищених вод від промислових і комунальних підприємств, інтенсивного використання сільським господарством мінеральних добрив та отрутохімікатів в басейнах річок, забруднення від аварії кораблів.

На погіршення екологічного стану моря вплинуло також зменшення прісного стоку річок, особливо Дону та Кубані, після побудови на них гідровузлів (ГЕС, водосховищ, зрошувальних каналів). Ріки - великі та малі опріснювали море, підтримуючи його середню солоність близько 8 проміле. Дон приносив до моря 29,5 куб. км, Кубань - 11 куб. км прісної води, а всі інші ріки майже 1,1 куб. км. Нині її притік від всіх рік зменшився на 85% від природного і складає 30 куб. км за рік при мінімально необхідному 32-36 куб. км.  Унаслідок скорочення прісноводного стоку в море майже вдвічі, було ізольовано більшість нерестовищ прохідних видів риб, у тому числі осетра, білуги, севрюги, рибця та інших, які становили значну частку улову.

Коли надходження прісної води невелике і море міліє, через протоку посилюється притік більш солоної чорноморської води.В результаті цього  в Азовському морі розповсюдилася хижа чорноморська медуза. Вона пожирає планктон, а після відмирання її отруйні рештки нагромаджуються на дні. Це призвело до утворення в морі мертвих зон, в яких спочатку зникли рачки, а потім і промислові риби. Загальні запаси осетрових тепер майже нульові і їх вилов заборонений.Також притік солоних вод з Чорного моря утруднює перемішування донних шарів і погіршує їхній кисневий режим, внаслідок чого гинуть донні безхребетні і риби. За оцінками, кількість рослинного і тваринного планктону скоротилась на 30—35 %, суттєво зменшились ресурси прохідних і напівпрохідних риб, донних морських риб.

Як змінився водний баланс Азовського моря? Як відбувається водообмін між Азовським і Чорним морем? До яких змін в природі Азовського моря це призводить?

Картка 3.

Узбережжя Азовського моря з теплим кліматом, піщаними пляжами – важливий рекреаційний район України, де розміщені бази відпочинку, санаторії.  Цілющу грязь Сиваша використовують для лікування, а з її ропи виробляють соду, бром, магній. В регіоні Азовського моря зростає господарська діяльність, пов'язана з будівництвом різних гідротехнічних споруд, інтенсивним судноплавством і функціонуванням портів, а також з освоєнням нафтогазових родовищ. Останніми роками  екологічний стан Азовського моря в зв’язку з господарською діяльністю викликає особливе занепокоєння. Основними джерелами його забруднення є 66 промислових підприємств міста Маріуполя. Металургійними комбінатами “Азовсталь”, імені Ілліча, концерном “Азовмаш” щороку скидається понад 800 млн.  на рік (до 99 відсотків загального обсягу скидів у море) забруднених стічних вод. Скиди промислових підприємств призводять не лише до хімічного, але й до теплового забруднення морської води. Висока щільність населення забезпечує значні об’єми комунальних стоків, які не завжди очищуються належним чином. Активна сільськогосподарська діяльність у водозбірному басейні Азовського моря є джерелом забруднення морської води залишками пестицидів і мінеральних добрив.Велику небезпеку для організмів становлять насичені отруйними речовинами дренажні води з рисових полів, які стікають в Азовське море.

    Визначте основні напрямки господарської діяльності в природному комплексі Азовського моря. Які зміни відбуваються в природі моря під впливом діяльності людини?

3. Обговорення теми.

1. Причини високої продуктивності Азовського моря в минулому.

2. Головні причини падіння продуктивності моря.

3. Заходи по відновленню природного комплексу Азовського моря.

 а )відновлення рибних запасів, акліматизація цінних видів риб, які можуть жити в більш солоній воді ( американський полосатий окунь,малий довгий горбиль -  абориген Жовтого моря, японський морський судак, австралійський судак, штучно створений новий вид осетрових — бестер); прижилися у водах Азовського моря: товстолобик, каспійський кутум, аральський усач, синець.

 б )мінімізація промислового виробництва (закриття або перенесення в інші області шкідливих підприємств), основними видами діяльності в приморських районах повинні стати рекреація та рибне господарство;       модернізація очисних споруд у портах;

в )скорочення безповоротного водоспоживання та збільшення річкового стоку, в тому числі за рахунок зниження водомісткості виробництв;

г )корекція напрямків землеробства в прибережних регіонах, відмова від вирощування культур, які вимагають застосування хімічних добрив і пестицидів; широке застосування на територіях, що використовують для зрошення води річок, що впадають в басейн Азовського моря нової технології вирощування рису, що дозволяє знизити витрату води в десятки разів;

д )припинення скидання в море, лимани і річки неочищених стічних вод, поділ побутових і промислових стоків, забезпечення останніх закритими циклами водообміну;

 Складання проекту Азовського моря.

Висновок.Отже, екологічний стан Азовського моря, як і Чорного, та його

узбережжя дуже складний, і подальше його погіршення спричинить

незворотні зміни.

Посилання:

1.westudents.com.ua/.../13146-35-ekologchn-problemi-azovskogo-morya- yogo-uzberejjya.html1

2.www.bestreferat.ru/referat-212671.html

3.cd.greenpack.in.ua/ekologichnyy-stan-azovskogo-i-chornogo-moriv/‎

Категория: 8 клас | Добавил: Rada (2015-11-22)
Просмотров: 1661 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar
Категории раздела
Вход на сайт
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 82
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0